Продовжуючи використовувати даний сайт, Ви погоджуєтесь з правилами використання cookie-файлів.

Як за допомогою природного освітлення створити комфортну зону

 • 23 July 2019
 • Views: 560

До появи електрики створення природного освітлення було швидше необхідністю, ніж просто модною тенденцією. Втім, з появою перших ламп люди, навпаки, намагалися зробити інтер'єр більш затемненим, закриваючи світло важкими портьєрами. Однак зараз людство знову повернулося до спроб додати більше яскравих фарб за допомогою природного освітлення.

Дослідники стверджують, що у такій обстановці набагато комфортніше жити та працювати, також це сприяє поліпшенню загального самопочуття людини, підвищує ефективність роботи тощо. Крім того, це знижує споживання електроенергії, що позитивно позначається на довкіллі. Та й на рахунках за світло також, адже таким чином можна значно скоротити використання освітлювальних приладів.

У даній статті буде розказано про те, як зробити простір більш комфортним і функціональним за допомогою природного світла.

Природне освітлення у приміщеннях

Багато організмів, включаючи людину, залежать від біологічних процесів, пов'язаних зі зміною часу доби. Це називається циркадними ритмами, від яких певною мірою залежать показники самопочуття. Вони регулюються певними світловими параметрами:

 • колір;

 • напрямок;

 • кількість.

Картинки по запросу Природное освещение в помещениях

Всі ці показники залежать від положення Землі щодо Сонця. Ще стародавні греки будували свої міста за певними системами, щоб природне світло під потрібним кутом і в потрібний час потрапляло в приміщення або двори.

У сучасному світі дещо змінилися вимоги у зв'язку з іншою забудовою міста. В результаті при проектуванні будівель користуються певними правила планування:

 1. До кожної кімнати у житловому будинку в період з березня по вересень повинно потрапляти мінімум 2,5 години на добу під прямі сонячні промені.

 2. У житлових будівлях близько 60% кімнат повинні отримувати інтенсивне освітлення.

 3. На певну площу приміщення вікно має займати приблизно 1/5.

 4. Чим вище стеля, тим, відповідно, має бути вище віконні прорізи. Верх рами не повинен знаходитися нижче, ніж 1,9 метрів від підлоги.

 5. Дистанція між вікнами не повинна перевищувати 1,5 метра, а між віконними прорізами та протилежною стороною кімнати – не більше 6 метрів.

Крім того, варто враховувати призначення кімнати. Для кожного приміщення ступінь освітлення відрізняється. Так для дитячих, робочих зон та інших приміщень, де люди проводять досить багато часу щодня, інтенсивність освітлення повинна бути вище. Бажано під подібні цілі вибирати простір, що виходить вікнами на різні сторони світу.

Відповідно, всі робочі зони (столи тощо) розташовують у найбільш світлих зонах. У свою чергу, зони відпочинку можна віддалити від світла.

Як правильно «зловити» природне освітлення

Природне світло буває в таких видах:

 1. Бічний – це звичайні вікна, розташовані уздовж периметра будівлі.

 2. Верхнє – вікна розташовані у верхній частині стін або даху.

 3. Двусвітні – у великих і глибоких приміщеннях світло падає з вікон, розташованих одне над одним. 

Картинки по запросу Природное освещение безрамное остекление

На жаль, тільки на етапі проектування будинку можна задати певні параметри. Але для вже побудованих жител не все втрачено. Можна застосувати деякі прийоми, щоб додати максимально можливу кількість світла.

 1. При недостатньо інтенсивному освітленні можна розширити віконні отвори або прорізати додаткові, якщо це можливо.

 2. Встановити додаткові поверхні, що відбивають світло на стелю, яке зможе розсіяти його по кімнаті.

 3. Стелю, стіни та підлогу слід покривати засобами з ефектом відбивання світла. Коефіцієнти відбиття для них відповідно рівні: 80, 50 – 70 та 20 – 40 відсотків.

 4. За допомогою світлих тонів у обробці приміщення буде здаватися світліше. Це правило стосується не тільки поверхонь кімнати, але й самих меблів і предметів інтер'єру.

 5. Домогтися кращого відображення сонячних променів допомагають дзеркальні або лаковані поверхні.

 6. Дерева та високі чагарники не повинні закривати вікна.

 7. Іноді освітлення буває надмірною в певній зоні, наприклад, робочій. В такому випадку позбутися від нього можна за допомогою завішування нижньої частини вікна.

Не варто переборщувати зі світлом. Занадто яскраві поверхні будуть «бити» по очах, коли сонце максимально яскраво потрапляє до приміщення.

Як підібрати кольори і світильники під природне освітлення

Щоб правильно поєднувати штучне та природне світло, варто керуватися тим, на яку сторону виходять вікна кожної кімнати.

Якщо світло падає з Півночі, то воно зазвичай характеризується холодним відтінком. Для такої кімнати краще вибрати дизайн у м'якій колірній гамі. Використовуйте різні варіації: жовтого, червоного, помаранчевого та коричневого. До речі, білий колір також створить потрібне освітлення. Уникайте по можливості блакитного та зеленого.

На південній стороні можна використовувати будь-які кольори. Сміливо експериментуйте з відтінками будь-якої гами. Якщо світла все ж стане занадто багато, досить підібрати штори потрібної щільності.

Якщо вікна виходять на Схід, можна комбінувати теплу та холодну гаму. Це пов'язано з тим, що в різний час доби освітлення падає нерівномірно. Ідеально поєднуються бірюзовий та теракотовий, а також бузковий та золотий.

Західна сторона відрізняється тим, що у другій половині дня кімнати заповнені світлом. Тому в обробці меблів також варто використовувати більш нейтральні та спокійні відтінки. Ще краще, якщо вони будуть контрастувати між собою. У разі, коли вікна трохи повернені на північ, варто використовувати золотисто-жовті кольори, а на південь – сріблясто-сірі або поєднання зеленого та блакитного.

Картинки по запросу Природное освещение безрамное остекление

При виборі штучного освітлення враховуйте, що воно повинно слідувати за природним, правильно доповнюючи його. Існують спеціальні прилади, обладнані різними датчиками, які реагують на недолік освітлення. Такі пристрої вмикаються тоді, коли світла дійсно не вистачає, та людині необхідно додати освітлення.

Також враховуйте температуру світла. Більшість лампочок працюють у певному діапазоні. Більш жовте освітлення добре підходить для спальні або зали. Холодне варто встановлювати у робочих приміщеннях. Однак не варто сильно переборщувати, тому що тоді світло буде важким або, навпаки, занадто різким. Такі світильники створять некомфортну обстановку, в якій буде незатишно відпочивати або працювати. Тому лампи повинні відповідати своєму призначенню, тоді інтер'єр не втратить своєї привабливості та функціональних властивостей.

Картинки по запросу Природное освещение безрамное остекление